Menu Zamknij

Jakie rodzaje tekstyliów można farbować

Barwnik TextileCare można stosować do wszystkich rodzajów tekstyliów z włókien bawełny, wiskozy, lnu, a także mieszanych (max. do 50% udziału włókien syntetycznych). Na materiałach z włókien mieszanych można spodziewać się efektu melanżu.
Kolor z opakowania można uzyskać barwiąc białe wyroby. W przypadku barwienia kolorowych materiałów efekt końcowy może odbiegać od opisywanego na opakowaniu.

Przygotowanie

Jedno opakowanie barwnika wystarcza na zabarwienie około 600 g tekstyliów, co odpowiada: 4 – podkoszulkom, 1 – parze spodni. W przypadku większej ilości tekstyliów końcowy efekt wybarwienia będzie jaśniejszy. Materiał przeznaczony do barwienia musi być czysty i niepoplamiony. Barwnik może nie pokryć plam, pomarszczonych miejsc lub odbarwionych miejsc na powierzchni materiału.
 

Barwienie w pralce

Materiał, przeznaczony do barwienia, umieścić w pralce. Rozciąć saszetkę z barwnikiem i wysypać całą zawartość saszetki do bębna pralki bezpośrednio na materiał. Po załadowaniu pralki należy bardzo dokładnie umyć ręce. Uruchomić program do bawełny, bez prania wstępnego. Nie stosować programu „eco” lub „połowa wsadu”.

Najlepszy efekt wybarwienie (najciemniejszy kolor) uzyskuje się w temperaturze 60°C, z czasem prania powyżej 1,5h. Wydłużenie czasu prania daje efekt głębszego koloru. Barwiąc w 40°C uzyskuje się jaśniejszy kolor.

Po barwieniu wyrób należy dodatkowo wyprać w temp. 40°C w krótkim programie (do tekstyliów delikatnych).
Po zakończeniu barwienia zaleca się wykonanie prania w temperaturze 40°C, bez załadunku, w celu usunięcia ewentualnych pozostałości barwnika z pralki.

Barwienie w misce

Wlać 5 litrów wody o temperaturze 60°C do miski. Założyć gumowe rękawiczki. Rozpuścić w misce całą zawartość saszetki. Czysty materiał całkowicie zanurzyć i barwić przez godzinę, mieszając co kilka minut. Następnie wyprać materiał przy użyciu środka piorącego w temp. 40°C.

Wskazówki

– Jednorazowo można zastosować dwie saszetki na jeden proces barwienia.
– Maksymalnie można barwić 1000 – 1200 g prania
– Na materiałach wzorzystych po procesie barwienia wzory mogą pozostać widoczne.
– Elementy poliestrowe (np. szwy, zamki błyskawiczne) nie zabarwią się.
– Odbarwienia spowodowane środkami wybielającymi lub innego rodzaju plamy mogą pozostać niezabarwione.
– Ewentualne pozostałości barwnika można usunąć z bębna pralki przecierając materiałem nasączonym 5-10% wybielaczem zawierającym chlor.